Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


5283 
‘1’ Numaralı Otobüs
        Yazılar


Nurdan ÇAKIR TEZGİN    
  Yayın Tarihi: 30.9.2020    

‘1’ Numaralı Otobüs

Yetmişli yılların Bursa’sında Yeşil - Çekirge semtlerine ring yapan ‘1’ Numaralı belediye otobüsleri vardı. Bu otobüslerin belli saatlere denk gelen müşterileri olurdu.

Okul çıkış saatlerimizde ilginç bir kadına rastlardım otobüste. Çekirge’ye mi giderdi, Yağcılar’da mı inerdi bilmiyorum. Genellikle Heykel’den binerdi otobüse. Tuhaf giysiler giyerdi. Yüzüne tabaka halinde bembeyaz krem ve pudralar süren kadının koyu kırmızı ruju bazen rüyalarıma girerdi. Kılık kıyafeti de çok tuhaftı; kırmızı bando kıyafetine benzeyen apoletli, püsküllü kostümler giyerdi. Kısacık boyu ve koyu siyah saçlarıyla belleğime kazınmış kareler içinde farbalı şemsiyesi de var. O şemsiyeyi birilerine doğru salladığı da olurdu. Hatta birkaç şemsiye darbesine mazhar olanlar olduğu söylenirdi.

Bir de 6 – 7 yaşlarında bir oğlu vardı yanında. Hiç elini bırakmazdı çocuğun, birkaç kez sokakta yürürlerken görmüştüm; oğlunun kolunu öyle bir çekiştirirdi ki, çocuk için üzüldüğümü hatırlıyorum. Tabi, çocuğunu da sünnet çocuğu gibi giydiriyordu. Otobüste denk geldiğimde hiç yüzüne bakmamaya özen gösterirdim, zira kendisine bakanlara çok kızar bağırmaya başlardı. Otobüste genellikle şoförün hemen arkasındaki koltuğa otururdu. O zamanlar otobüse arka kapıdan biner biletimizi biletçiden aldıktan sonra ön tarafa doğru geçerdik. Fakat o hanım önde oturduğu için hem ilerleyemezdim hem de Altıparmak’da ineceğim zaman çok tedirgin olurdum. Çocuktum, ortaokula gidiyordum korkardım haliyle...

Sonraları düşündükçe o hanımın kimbilir nasıl bir hayatı olduğu, ne gibi travmalardan geçmiş olabileceği takılırdı aklıma ve üzülürdüm. İnsanız, türlü serencamlar atlatıyoruz. “Her şey insan başına” derdi eski büyüklerimiz. Kimdi o hanım hiçbir zaman bilemedim. Sizler hatırlıyor musunuz?


Fotoğraf: Eski Bursalılar Face arşiviNurdan ÇAKIR TEZGİN

www.ascifok.com

Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    392   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


Nurdan ÇAKIR TEZGİN yazıları
Yazilar

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com